Textilní rostlinář – výstava

Autorka Lada Charvátová a host Heda Charvátová.

Textilní rostlinář

Otisky prchavých okamžiků – instalace a textilní práce inspirované šumavskou zahradou a dalekými cestami.

Extrahovat rostlinné šťávy, barviva, získávat dřevo, lýko, kůru a dále je zpracovávat se učí člověk stále. Přírodniny, přírodní barviva a pigmenty mě inspirují při práci s textilem. Využívám barvení látek rostlinnými extrakty a možností tzv. ecoprintu. Získávám barviva a tisky rostlinné tkáně pomocí tepla, dešťové vody a minerálních přenašečů. Tvary listů, stonků, květů nebo jejich částí nejsou otiskem nabarvené přírodniny. Jsou výsledkem pro mě tajemného a pomalého procesu, kdy netrpělivě čekám na výsledek. Fascinuje mě jedinečnost, neopakovatelnost tvarů a barev. Magie rostlin mě přitahuje už od dětství. 

Velkou inspirací mi je šumavská zahrada, kterou s manželem spoluvytvářím asi dvacet let. Snažíme se o její nenásilné udržování a vnímáme ji jako náš druhý domov. Mám tudíž možnost pozorovat i pomalé změny, které se v ní dějí a jsou nezávislé na našem konání. Zájem o tradiční textilní řemesla mě zavál i do vzdálených míst. Nejvíce motivační byly mé cesty do Japonska a na Jávu. Obdiv k přírodě a posedlost textilem se propojily.

Dovoluji si vám představit své textilní práce, ve kterých často využívám starý či poškozený textil, barvím jej a následně přetvářím pro nové použití. Kromě užitkových věcí vznikají i výtvory, které mi slouží podobně jako deníkový záznam pro vzpomínku na místo, lidi, atmosféru. Šiju ručně i na stroji. Mnoho prací vzniklo technikou pomalého meditačního šití.

Velkou radost mi udělala dcera Heda, která využila moje nabarvené látky, a spontánně vytvořila sérii tajuplných loutek. Doufám, že vás zaujmou svou neotřelostí a zvláštností.

Lada Charvátová

Textilní rostlinář výstava