Vánoce s patchworkem a Pražské Jezulátko

Od pátku 26. 11. můžete navštívit vánoční výstavu. Podblanický patchworkový klub z.s. Vánoční výstava s ručně vyrobenými textilními adventními věnci, ozdobami na stromeček, betlémy a dalšími svátečními dekoracemi.

Soubor textilních prací Pražské Jezulátko vznikal od roku 2019 jako pocta pražské pamětihodnosti, která naši zemi proslavila po celém světě. Pražské Jezulátko nemusíme vnímat pouze jako náboženský objekt s bohatou historickou minulostí. Soška dítěte symbolizuje touhu ženy po dítěti, mateřství, mateřskou lásku. V nejširším slova smyslu odkazuje nejen k ženě jako ochránkyni rodinného krbu, ale je i symbolem harmonie a zdraví.

Jedna práce ze souboru se vymyká formátem. Jedná se o čtvercový quilt se zlatým okružím uprostřed. Je to společná práce žen, jejichž osobnosti se podílejí na chodu Hospicu Dobrého Pastýře v Čerčanech. Jejich společné dílo znázorňuje průhled korunkou Pražského Jezulátka – zlaté okruží odděluje náš svět vezdejší od toho, ke kterému všichni svým tempem spějeme, někteří jím právě procházejí.

Soubor je vystaven díky pandemické době poprvé. Možná je to i naše prosba, aby se časy zase zlepšily a byli jsme zdraví.

Lada Charvátová, autorka projektu Pražské Jezulátko

Vlajka a škola I. republiky

Publikováno 19. 11. 2021

Vznik československé vlajky a škola I. republiky