Zámek Růžkovy Lhotice

Tvrz stála ve Lhoticích již roku 1363, kdy ji držel Oneš Tluksa ze Lhotic. Za husitských válek tvrz ovládal Žižkův spojenec Zdeněk z Lukavce, ale již za jeho potomků pustla. Až roku 1542 získali ves s tvrzí bohatí svobodníci bratři Jan a Jiří Růžkové z vladyckého rodu „Růžků z Rovného“.

Kontakt

Zámek Růžkovy Lhotice, Zámek 1, 257 65 Čechtice

Vstupné

Expozice

plné 50 Kč
důchodci 30 Kč

děti, studenti

rodinné

 skupiny dětí do 15 let

školní výpravy škol ze Středočeského kraje

30 Kč

130 Kč

20 Kč

 

15 Kč

  • Zdarma: s průkazem AMG ČR (Asociace muzeí a galerií ČR), osoba ZTP + doprovod ZTP
  • Edukační programy a komentované prohlídky v rámci expozice: vstupné + 50,- Kč na osobu

Návštěvní doba

Návštěvní doba 

duben – září

úterý – neděle, 9 – 12, 13 – 16

říjen

úterý – pátek, 9 – 12, 13 – 16, soboty a neděle na objednání v pracovní dny

Návštěva v jiné měsíce nebo pondělky, volejte nebo pište: 317 853 157, zámek Vlašim 317 842 927, e-mail: lhotice@muzeumpodblanicka.cz nebo vlasim@muzeumpodblanicka.cz

Stálé expozice

Kraj tónů. Podblanicko v dějinách hudby

Kraj tónů. Podblanicko v dějinách hudby

Expozice ukazuje Podblanicko jako kraj spojený v průběhu 17. – 20. století s mimořádným počtem osobností české a evropské hudby. Některé se tu narodily jako Jan Dismas Zelenka, Zdeněk Fibich či Josef Suk a některé kraj navštěvovaly jako např. Richard Wagner, Gustav Mahler či Antonín Dvořák. Portréty, partitury a nástroje připomínají především Bedřicha Smetanu, který prožil v Růžkových Lhoticích své nejšťastnější období (1835 – 1843). Interiéry přibližují atmosféru svobodnického zámku konce 18. a poloviny 19. století.

Historie

Zámek Růžkovy Lhotice

Tvrz stála ve Lhoticích již roku 1363, kdy ji držel Oneš Tluksa ze Lhotic. Za husitských válek tvrz ovládal Žižkův spojenec Zdeněk z Lukavce, ale již za jeho potomků pustla. Až roku 1542 získali ves s tvrzí bohatí svobodníci bratři Jan a Jiří Růžkové z vladyckého rodu „Růžků z Rovného“. Jako úspěšní hospodáři si nechali roku 1543 potvrdit erb i přídomek a roku 1611 je ves prvně zmíněna jako „Lhotice Růžkovy“. Tvrz byla součástí hlavního dvora, který měl od roku 1762 i vlastní pivovar.

V roce 1777 koupil zadlužené Lhotice od Josefa Růžka hrabě Karel Josef Palm, majitel Čechtic. Lhotice jako svobodnický statek prodal roku 1787 svému hospodářskému radovi Františku Dornovi, který na místě tvrze vystavěl barokně-klasicistní „zámek“. Jako svobodnické sídlo vynikl v rámci Čech rozsahem i strukturou. Jeho dvoukřídlá budova byla zapojena do areálu dvora, vymezeného na dalších stranách zahradou, hospodářským objektem a hospodou. Okna byla lemována šambránami s uchy a schodiště zdobeno motivy čabrak.

Za barona Alberta Haaka, po roce 1819, zřejmě získal interiér empirová kamna a roku 1835 koupil Lhotice v dražbě František Smetana. Mladý Bedřich tu prožil nejšťastnější léta, která se motivy promítla do jeho pozdějších děl. Bedřich měl pokoj v prvním patře, které obývala rodina majitele. Roku 1844 musí ale František Smetana Lhotice prodat a koncem století zámek poškodil oheň. Jižní průčelí získalo sedlové šambrány a v budově hospody byl zřízen lihovar. V roce 1924 byla umístěna v jižním průčelí, podle návrhu Josefa Gočára, Smetanova busta od Otakara Španiela.

V 50. letech zabralo budovy zemědělské družstvo a až v roce 1972 získalo zámek okresní muzeum. Během generální rekonstrukce byly mimo jiné obnoveny přízemní arkády a zámek byl veřejnosti zpřístupněn roku 1984 s expozicí Hudební tradice Podblanicka. Obnovou prošla i smetanovská zahrada a v roce 2014 byla otevřena nová expozice Kraj tónů, připomínající hudební osobnosti Podblanicka a pobyt Bedřicha Smetany.